10 stycznia 2017 r.
83. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
51. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia była informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat priorytetowych działań MRiRW oraz podległych służb bezpieczeństwa żywności na rzecz rozwoju wymiany handlowej polskiego sektora rolno-spożywczego na rok 2017 i lata kolejne, informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o planowanych w 2017 r. działaniach Agencji Rynku Rolnego wspierających promocję polskich produktów rolno-spożywczych na rynkach zagranicznych oraz informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o planowanych w 2017 roku działaniach wspierających promocję polskich produktów rolno-spożywczych na rynku krajowym.
11 stycznia 2017 r.
33. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
12 stycznia 2017 r.
Senator uczestniczył w noworocznym spotkaniu z Panem Prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim.
13 stycznia 2017 r.
Senator uczestniczył w Koncercie Noworocznym „Kolędy Pospieszalskich” dedykowany Mieszkańcom Zamościa w Katedrze Zamojskiej.
14 stycznia 2017 r.
Senator uczestniczył w Spotkaniu Opłatkowym Szkół Prymasowskich oraz 10-leciu nadania imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zespole Szkół Podstawowo - Gimnazjalnych w Nabrożu -Kolonii. Spotkanie rozpoczęto uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Mariusza Leszczyńskiego w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Nabrożu.
Następnie wziął udział w spotkaniu członków i sympatyków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego RI Solidarność z gminy Stary Zamość. Wspólnej modlitwie przewodniczył Proboszcz Parafii Stary Zamość ks. Mirosław Sawka. Po modlitwie było wspólne łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń.
15 stycznia 2017 r.
Senator wziął udział w spotkaniu opłatkowym Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Zamościu.
16 stycznia 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
18 stycznia 2017 r.
84. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
85. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
19 stycznia 2017 r.
Senator był gościem programu „Debata Poranka” Polskiego Radia 24. Tematem programu były zmiany w agencjach rolnych.
Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność".
21 stycznia 2017 r.
Senator uczestniczył w Spotkaniu Opłatkowym Zarządu NSZZ „Solidarność” oddziału Zamość.
Następnie wziął udział w Spotkaniu Opłatkowym członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości w Zamościu.
22 stycznia 2017 r.
Senator uczestniczył w Ogólnopolskich Obchodach 143. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach zorganizowanych przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Gospodarzami uroczystości byli: Przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Teresa Hałas oraz Przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wojciech Włodarczyk. Patronat honorowy nad uroczystościami objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Senator odwiedził dzieci z rodzin rolników przebywających w ośrodku „Beskid” Piwnicznej Zdroju na zimowisku organizowanym przez NSZZ RI "Solidarność oraz Fundację "Kasa Nadziei" dofinansowane ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.
23 stycznia 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
24 stycznia 2017 r.
Senator spotkał się z rolnikami – plantatorami tytoniu, członkami grup producenckich i związków plantatorskich, w sprawie trudnej sytuacji na rynku tytoniu.
25 stycznia 2017 r.
Senator uczestniczył w Gali - Człowiek Wolności 2016 Tygodnika w Sieci. Czytelnicy i kapituła nagrody honorują co roku osoby szczególnie zasłużone w dziele troski o niezależną i wolną Polskę. Jarosław Kaczyński został Człowiekiem Wolności Tygodnika "wSieci" w 2016 r. W uroczystości wzięli udział m.in.: premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski, a także członkowie rządu.
W noworoczno-opłatkowym spotkaniu przyjaciół Katolickiego Radia Zamość uczestniczyła asystentka Joanna Jabłońska i Magdalena Mazurek. Dyrektor ks. Krystian Bordzań podsumował działalność Radia i przedstawił plany na przyszłość
27 stycznia 2017 r.
Senator uczestniczył w gali VII Plebiscytu na Najlepszego i Najpopularniejszego Sportowca i Trenera Miasta Zamościa 2016 roku, zorganizowanej przez Telewizję Kablową Zamość Video-Kadr. Senator ufundował puchar dla najlepszego trenera, którym został Tomasz Czerwonka, szkoleniowiec szczypiornistów Padwy Zamość
28 stycznia 2017 r.
Senator uczestniczył w spotkaniu opłatkowym członków i sympatyków NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w Krasnymstawie.
Następnie wziął udział w spotkaniu opłatkowym Zarządu NSZZ „Solidarność” w Biłgoraju.
29 stycznia 2017 r.
Senator wraz z poseł Teresą Hałas oraz przewodniczącym Rady Powiatowej NSZZ RI „Solidarność” Jackiem Adamczukiem, był gospodarzem spotkania opłatkowego z rolnikami, zorganizowanego w Zamościu. Uroczystość rozpoczęto Mszą Świętą w kościele św. Katarzyny w Zamościu z udziałem biskupa Mariana Rojka. Następnie uczestnicy uroczystości spotkali się na wspólnym opłatku. W spotkaniu uczestniczyli rolnicy, członkowie i sympatycy Rolniczej „Solidarności” z województwa lubelskiego. Spotkanie było okazją do wspólnego kolędowania ale także o dyskusji nad bieżącymi problemami polskiego rolnictwa, obawami i spostrzeżeniami na temat dalszego funkcjonowania gospodarstw rodzinnych.
30 stycznia 2017 r.
Senator uczestniczył w konferencji pt. „Wzmacniamy polskie rolnictwo’’ zorganizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólnie z Urzędem Wojewódzkim w Lublinie. Celem konferencji była prezentacja dotychczasowych efektów i założeń polityki rządu w obszarze rolnictwa. Ministrowi Krzysztofowi Jurgielowi podczas wizyty w stolicy województwa lubelskiego towarzyszył podsekretarz stanu w MR i RW Ryszard Zarudzki. Wizyta szefa resortu rolnictwa w Lublinie obejmowała trzy spotkania. Rozpoczęła się od konferencji prasowej, następnie odbyło się spotkanie z dyrektorami instytucji działających na rzecz wsi i jej mieszkańców , dla których organem prowadzącym jest MRiRW oraz wojewódzka konferencja środowiska rolniczego.
31 stycznia 2017 r.
Senator uczestniczył w konferencji pt. Konferencja „Kierunki zmian statusu prawnego sołectwa”, którą zorganizowała senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej wspólnie z Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów. Podczas konferencji w Senacie dyskutowano o sołectwie w różnych aspektach ‒ zarówno prawnym, jak i społecznym. Uczestnicy spotkania wskazywali na potrzebę wzmocnienia statusu sołectwa i sołtysa, przedstawili też propozycje zmian ustawowych.
52. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia była informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat aktualnej sytuacji na podstawowych rynkach rolnych, ze szczególnym uwzględnieniem rynku drobiu oraz informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o sprawozdaniu z działalności Pełnomocnika Rządu ds. działań związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
86. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
87. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
Senator uczestniczył w spotkaniu Jacka Boguckiego - Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi z rolnikami – plantatorami tytoniu, członkami grup producenckich i związków plantatorskich, w sprawie trudnej sytuacji na rynku tytoniu w Polsce.
1 lutego 2017 r.
34. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
Senator uczestniczył w noworocznym spotkanie marszałka Senatu z korpusem dyplomatycznym. W spotkaniu z ambasadorami akredytowanymi w naszym kraju udział wzięli wicemarszałkowie Senatu Maria Koc, Grzegorz Czelej, Adam Bielan, minister Jakub Kowalski, szef Kancelarii Senatu oraz senatorowie.
2 lutego 2017 r.
Senator wziął udział w rekolekcjach dla parlamentarzystów RP na Jasnej Górze.
W uroczystościach patriotyczno-religijnych w Krynicach z okazji 74. rocznicy krwawych bojów pod Zaborecznem w obronie wypędzonej ludności polskiej z Zamojszczyzny uczestniczyły asystentki senatora Joanna Jabłońska i Magdalena Mazurek.
3 lutego 2017 r.
Senator uczestniczył w 42. Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie.
Następnie wziął udział w posiedzeniu Zarządu Okręgu Nr 7 Prawa i Sprawiedliwości w Zamościu.
4 lutego 2017 r.
Senator Jerzy Chróścikowski był gościem programu „Pod ciśnieniem” na antenie Telewizji Lublin.
6 lutego 2017 r.
Senator przyjmował interesantów i wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
Następnie uczestniczył w spotkaniu lubelskich Parlamentarzystów PiS z Wojewodą Lubelskim.
7 lutego 2017 r.
Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność"
9-10 lutego 2017 r.
Senator Jerzy Chróścikowski uczestniczył w posiedzeniu Prezydencji Copa w Brukseli.
11 lutego 2017 r.
Senator uczestniczył w konferencji pt. „Wzmacniamy polskie rolnictwo’’ zorganizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólnie z Urzędem Wojewódzkim w Ostródzie. Celem konferencji była prezentacja dotychczasowych efektów i założeń polityki rządu w obszarze rolnictwa.
Następnie odwiedził Targi Hodowlane Zagroda w Ostródzie i towarzyszącą im Warmińsko-Mazurską Wystawę Zwierząt Hodowlanych oraz Mazurskie Agro Show. Targi były okazją do wymiany poglądów na temat aktualnej i przyszłej sytuacji w rolnictwie.
13 lutego 2017 r.
Senator przyjmował interesantów i wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
15 lutego 2017 r.
88. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
53. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia było rozpatrzenie ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa oraz rozpatrzenie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.
Przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jerzy Chróścikowski, był gościem programu "Polski Punkt Widzenia" na antenie Telewizji Trwam. Tematem programu były sposoby wsparcia rolnictwa przez Państwo.
17 lutego 2017 r.
W obchodach jubileuszu 50.lecia Bursy Międzyszkolnej Nr 1 w Zamościu uczestniczyła Magdalena Mazurek, asystentka senatora.
18 lutego 2017 r.
Senator Jerzy Chróścikowski i poseł Teresa Hałas, przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”, odwiedzili dzieci z rodzin rolników przebywających w Piwnicznej Zdrój i Zakopanem na zimowisku organizowanym przez Fundację „Kasa Nadziei” i NSZZ RI „Solidarność”.
Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność".
19 lutego 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystościach z okazji 36 rocznicy podpisania porozumień ustrzycko-rzeszowskich, które zorganizowane zostały w Rzeszowie przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz Duszpasterstwo Rolników. Gospodarzem uroczystości był Przewodniczący Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” w Rzeszowie Pan Jerzy Bednarz. Patronat honorowy nad obchodami objął Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński. Obchodom 36. rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich towarzyszyła okolicznościowa konferencja. Podczas konferencji Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprezentował wystawę pod tytułem: „Strajki ustrzycko-rzeszowskie grudzień 1980 – luty 1981”.
20 lutego 2017 r.
Senator przyjmował interesantów i wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
21 lutego 2017 r.
35. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
54. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia było rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 35. posiedzeniu Senatu do ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.
89. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
90. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
22 lutego 2017 r.
35. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
23 lutego 2017 r.
Senator uczestniczył w posiedzeniach sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Senator wziął udział w uroczystości wręczenia nagrody im. Bp. Romana Andrzejewskiego zorganizowanej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Laureatem Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2016 został Ks. Kazimierz Kaczor, kapłan diecezji przemyskiej, najdłużej posługujący diecezjalny duszpasterz rolników. Uzasadniając wybór laureata Nagrody, przyznawanej z inicjatywy Fundacji „Solidarna Wieś”, członkowie kapituły przypomnieli, że ks. Kazimierz Kaczor walczył m.in. o odzyskanie do celów kultu bieszczadzkich kościołów i cerkwi, które dziś dzięki niemu „stanowią nie tylko miejsce modlitwy – są pomnikami światowego dziedzictwa kulturowego”. Podkreślili zasługi kapłana dla powstania „Solidarności” Rolników 12 maja 1981 r., a także jego zaangażowanie w kształcenie liderów ruchu ludowego i tworzenie katolickich uniwersytetów ludowych. W uchwale kapituły czytamy też, że ks. Kaczor przekazywał mieszkańcom wsi tę prawdę, którą głosił bp Andrzejewski, w myśl której „należy utrzymać ziemię, zachować wiarę i pielęgnować polskość”.
W uroczystości 40. lecia Klubu Sportowego „AGROS” ZAMOŚĆ uczestniczyła Joanna Wawryk, asystentka senatora.
24 lutego 2017 r.
35. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
25 lutego 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych śp. Teresy Bondyry.
27 lutego 2017 r.
W konferencji pt. "Gospodarstwo rodzinne - drogą do sukcesu", zorganizowanej w Lublinie przez NSZZ RI „Solidarność” i Lubelską Izbę Rolniczą uczestniczyła Joanna Jabłońska, asystentka senatora.
1 marca 2017 r.
W uroczystych obchodach Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych” w Zamościu uczestniczyła asystentka senatora.
10 marca 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
11 marca 2017 r.
Senator uczestniczył w konferencji pt. „Kraje Europy Środkowej w obliczu reformy Wspólnej Polityki Rolnej” zorganizowanej w Jasionce k. Rzeszowa przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. komisarz UE ds. rolnictwa, ministrowie z Grupy Wyszehradzkiej, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji rolniczych i samorządu woj. podkarpackiego.
13 marca 2017 r.
Senator uczestniczył w V Jubileuszowym Kongresie Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego zorganizowanym przez Stowarzyszenie Eksporterów Polskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. Tematem Kongresu były zagadnienia związane z urzeczywistnianiem zagranicznej ekspansji przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego w ramach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wręczone zostały Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz Medale Honorowe „Zasłużony dla Eksportu”.
Senator Jerzy Chróścikowski, Przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymał Medal Honorowy „Zasłużony dla Eksportu”.
Senator wziął udział w XXIV edycji Welconomy Forum in Toruń w Toruniu. . Tegoroczna edycja poświęcona była przyszłości Unii Europejskiej. Bieżące zagadnienia społeczno-gospodarcze analizowane były przez ekspertów z wielu branż: energetyki, budownictwa i infrastruktury, rozwoju przedsiębiorczości, IT, ochrony środowiska, obronności, polityki i współpracy gospodarczej, sportu i medycyny.
Senator Jerzy Chróścikowski był gościem programu „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam. Na temat: Polska samorządowa szansą na dalszy rozwój Polski, dyskutowali zaproszeni goście: senator Jerzy Chróścikowski – przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, senator Zdzisław Pupa – przewodniczący Komisji Środowiska, Józef Jodłowski – Starosta Powiatu Rzeszowskiego, Lucyna Sokołowska – członek zarządu Powiatu Rzeszowskiego.
14 marca 2017 r.
92. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. Wspólne posiedzenie z Komisją Obrony Narodowej.
93. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
55. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia było rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Wspólne posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.
15 marca 2017 r.
37. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
94. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
16 marca 2017 r.
37. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
Posiedzenie Prezydium NSZZ RI „Solidarność”.
17 marca 2017 r.
Senator, z ramienia NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, uczestniczył w posiedzeniu ad hoc grupy roboczej ds. „WPR” Copa-Cogeca w Brukseli.
W uroczystej premierze filmu „Rotunda – zamojska cela śmierci” w Kazamacie Bastionu VII w Zamościu uczestniczyła asystentka senatora Magdalena Mazurek. Film, w reżyserii dziennikarza TVP3 Lublin - Leszka Wiśniewskiego, został wyprodukowany przez Telewizję Polską.
Rotunda jako więzienie i obóz przejściowy zaczęła funkcjonować od połowy czerwca 1940 roku w czasie realizacji akcji A-B, czyli wyniszczenia inteligencji polskiej. Następnie częściej była miejscem masowych egzekucji i palenia zwłok. Szacuje się, że w Rotundzie zginęło sześć do ośmiu tysięcy ludzi.
18 marca 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystym otwarciu wystawy „Kierunek Sztuka” w Muzeum Zamojskim w Zamościu. Na wystawie znalazły się średniowieczne rzeźby śląskie, malarstwo obce XVI-XIX w. i polskie XIX/XX w., rysunek i grafika oraz rzemiosło artystyczne, w tym porcelana i szkło z najprzedniejszych manufaktur europejskich.
19 marca 2017 r.
Senator wziął udział w spotkaniu z mieszkańcami gminy Adamów w Suchowoli i z mieszkańcami gminy Krasnobród w Krasnobrodzie. W spotkaniu uczestniczyli: Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, Sławomir Zawiślak, poseł na Sejm RP, Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie, Lucjan Bednarz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwierzyniec, Janusz Nawój, kierownik Placówki Terenowej KRUS w Zamościu, Henryk Cisak, kierownik Oddziału Terenowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zamościu, Krzysztof Pilip, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie.
20 marca 2017 r.
56. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia była informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat „Priorytety Polski w zakresie wspólnej polityki rolnej po 2020 roku”, informacja przewodniczącej NSZZ RI „Solidarność” Teresy Hałas na temat „Konieczność zapewnienia konkurencyjności polskim gospodarstwom rodzinnym w przyszłej wspólnej polityce rolnej”, informacja prezesa Confederazione Nazionale Coldiretti Roberto Moncalvo na temat „Wspólna polityka rolna po 2020 r. – perspektywa włoska”, informacja dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego Andrzeja Kowalskiego na temat „Uwarunkowania przyszłej polityki rolnej”, informacja prezesa Krajowej Spółki Cukrowej Pawła Piotrowskiego na temat „Przyszłość rynków rolnych w Unii Europejskiej”.
20 - 21 marca 2017 r.
Senator uczestniczył w spotkaniach z delegacją organizacji rolniczej Coldiretti z Włoch na czele z Prezesem Roberto Moncalvo. Pierwszego dnia wizyty odbyła się Konferencja pt.: „Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku a przyszłość gospodarstw rodzinnych w Europie” w ramach Senackiej Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wyjazd studyjny do gospodarstwa sadowniczego pod Warszawą - FRUIT-SAD, który jest grupą producentów owoców i warzyw z długimi tradycjami. Drugiego dnia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiciele związku Coldiretti wraz z członkami NSZZ RI „Solidarność” spotkali się z Sekretarzem Stanu Rafałem Romanowskim, podczas którego doszło do wymiany poglądów na temat wspólnej polityki rolnej po roku 2020 oraz wymiany doświadczeń w zakresie realizacji krajowych i wspólnotowych mechanizmów wsparcia w obecnej perspektywie WPR 2014-2020.
24 marca 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
25 marca 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystości Jubileuszu 25-lecia istnienia Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Katedrze Zamojskiej. Eucharystii przewodniczył biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek z udziałem pierwszego ordynariusza diecezji biskupa seniora Jana Śrutwy i biskupa pomocniczego Mariusza Leszczyńskiego oraz kapłanów. Rozpoczęcie roku jubileuszowego 25-lecia istnienia diecezji zamojsko-lubaczowskiej połączone było z rozpoczęciem peregrynacji krzyża, który św. Jan Paweł II trzymał w swoich dłoniach podczas swojej ostatniej Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek 2005 r.
27 marca 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
28 marca 2017 r.
57. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia było rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Wspólne posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
29 marca 2017 r.
38. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
95. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
96. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
30 marca 2017 r.
38. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
3 kwietnia 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
4 kwietnia 2017 r.
Senator wziął udział w IV Zamojskim Maratonie Biblijnym w Kościele św. Katarzyny w Zamościu. Przedsięwzięcie przeprowadziła społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu pod opieką katechetki s. Mirosławy Kozioł.
5-6 kwietnia 2017 r.
Senator uczestniczył w spotkaniach z francuskimi senatorami z Międzyparlamentarnej Grupy Przyjaźni Francja-Polska Senatu Francji, którzy na czele z przewodniczącym tej grupy Jean-Pierrem Leleux przebywają w Warszawie na zaproszenie przewodniczącego senackiej Grupy Polsko-Francuskiej.
{rsmediagallery tags="05042017}
6 kwietnia 2017 r.
Senator wraz z poseł Teresą Hałas, przewodniczącą NSZZ RI „Solidarność” oraz przedstawicielami Związku, na zaproszenie Ministerstwa Rozwoju wzięli udział w konsultacjach eksperckich, które odbyły się w ramach projektu realizowanego przez Organizację na rzecz Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD) na rzecz Ministerstwa Rozwoju pt.: „Przegląd Krajowej Polityki wobec Rozwoju Obszarów Wiejskich w Polsce”.Głównym przedmiotem dyskusji podczas spotkania były kwestie dotyczące rozwoju obszarów wiejskich. Ze strony OECD w spotkaniu udział wzięli międzynarodowi eksperci i konsultanci z Zespołu Rozwoju Regionalnego OECD i Zespołu ds. Handlu i Rolnictwa, m.in.: Enrique Garcilazo z Zespołu Nadzoru nad Projektem oraz Krawchenko – Koordynator Projektu.
{rsmediagallery tags="0642017}
Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność".
{rsmediagallery tags="0642017a}
8 kwietnia 2017 r.
Senator wziął udział w spotkaniu z mieszkańcami gminy Nielisz. W spotkaniu uczestniczyli: Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, Sławomir Zawiślak, poseł na Sejm RP, Radny Rady Gminy Nielisz Sebastian Paul oraz przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego.
10 kwietnia 2017 r.
Senator uczestniczył w Warszawie w uroczystych obchodach 6 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.
11 kwietnia 2017 r.
Senator uczestniczył w Debacie nad przyszłością WPR po 2020 roku w Paryżu. Debata odbyła się z inicjatywy senatora Jean Bizet przewodniczącego Komisji do Spraw Unii Europejskiej francuskiego Senatu. Uczestniczyli w niej parlamentarzyści państw członkowskich Unii Europejskiej z Francji, Włoch, Polski i Irlandii. Podczas debaty Parlamentarzyści z Komisji do Spraw Unii Europejskiej Senatu, Komisji do Spraw Unii Europejskiej Senatu Republiki Włoskiej, Komisji Rolnictwa Senatu RP oraz Komisji Rolnictwa Zgromadzenia Irlandia przyjęli wspólne oświadczenie parlamentów dotyczące przyszłości WPR po roku 2020 pt. „Przebudowa Wspólnej Polityki Rolnej – strategiczny priorytet dla przyszłości Unii Europejskiej”.
13 kwietnia 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
18 kwietnia 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
19 kwietnia 2017 r.
58. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia była informacja Agencji Rynku Rolnego dotycząca prognozy sytuacji na podstawowych rynkach rolnych.
20 kwietnia 2017 r.
39. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
97. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
21 kwietnia 2017 r.
39. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
Senator uczestniczył w posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
23 kwietnia 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystościach 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Zamościu. W kościele św. Katarzyny w Zamościu odprawiona została msza święta w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości zakończyły się pod pomnikiem „Krzyż Katyński” gdzie odbył się apel pomordowanych z salwą honorową, złożeniem wieńców i kwiatów a także zapaleniem zniczy.
Senator wziął udział w spotkaniu z mieszkańcami gminy Skierbieszów. W spotkaniu uczestniczył również Sławomir Zawiślak, poseł na Sejm RP oraz przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego.
24 kwietnia 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
Następnie wziął udział w spotkaniu Parlamentarzystów PiS Ziemi Lubelskiej z Wojewodą Lubelskim w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie.
Senator uczestniczył w konferencji pt. "Finanse publiczne a rozwój gospodarki - in memoriam Profesor Zyta Gilowska". Konferencję poświęconą byłej wicepremier i minister finansów, wieloletniej, błyskotliwej profesor KUL Zycie Gilowskiej w pierwszą rocznicę jej śmierci zorganizował Instytut Ekonomii i Zarządzania KUL we współpracy z Fundacją Rozwoju KUL oraz Fundacją Konrada Adenauera w Polsce. Podczas trwającej na KUL konferencji byłą wicepremier i minister finansów wspominał m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.
25 kwietnia 2017 r.
98. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
99. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
59. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia była informacja na temat wsparcia dla rolnictwa ekologicznego w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 oraz stan prac nad zmianą rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 maja 2017 r. w sprawie rodzajów nieprawidłowości lub naruszeń przepisów dotyczących rolnictwa ekologicznego i minimalnych środków, jakie jednostki certyfikujące są obowiązane zastosować w przypadku stwierdzenia wystąpienia tych nieprawidłowości lub naruszeń w ramach kontroli w rolnictwie ekologicznym.
60. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia było rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
100. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
26 kwietnia 2017 r.
40. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
101. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
27 kwietnia 2017 r.
40. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
28 kwietnia 2017 r.
Senator Jerzy Chróścikowski uczestniczył w posiedzeniu Prezydencji Copa w Brukseli.
30 kwietnia 2017 r.
Senator wziął udział II Festiwalu Polskiej Żywności Wolnej od GMO zorganizowanym w Zamościu przez Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów – Kukiz’15. Ideą wydarzenia było promowanie rodzimych produktów prosto od rolnika oraz lokalnych producentów zdrowej, nieprzetworzonej żywności.
Następnie uczestniczył w spotkaniach z mieszkańcami gminy Zamość w Zawadzie, Sitańcu i Białowoli. W spotkaniu udział wzięli Sławomir Zawiślak poseł na Sejm RP, Przemysław Czarnek Wojewoda Lubelski, Stanisław Grześko Radny Rady Powiatu Zamojskiego oraz przedstawiciele administracji rządowej: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego oraz Lasów Państwowych.
2 maja 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystym odsłonięciu pomnika pary prezydenckiej ś. p. Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w Białej Podlaskiej. W uroczystości uczestniczyli też m.in. wicepremier minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister energii Krzysztof Tchórzewski, minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński, a także parlamentarzyści, poseł Teresa Hałas, duchowni, samorządowcy i mieszkańcy regionu. Uroczystość poprzedziła Msza Św. w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej. Eucharystii przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda, homilię wygłosił biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz.
3 maja 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystościach patriotycznych z okazji 225 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w uroczystej sesji Rady Miasta Zamość oraz manifestacji patriotycznej na Rynku Wielkim w Zamościu.
4 maja 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
5 maja 2017 r.
Senator uczestniczył w Wojewódzkich Obchodach Dnia Strażaka 2017 w Lublinie. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą, której przewodniczył biskup Józef Wróbel. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na plac Zamkowy, gdzie obchody rozpoczęły się od złożenia meldunku dowódcy uroczystości i powitania kompanii honorowych, przeglądu pododdziałów a następnie odegrany został hymn narodowy i nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt. Wręczone zostały odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe.
Następnie uczestniczył w posiedzeniu Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości w Zamościu.
7 maja 2017 r.
Senator uczestniczył w Gminnych Obchodach Dnia Strażaka w Mokremlipiu. Uroczystość powiązana była z trzeba jubileuszami: 100 - rocznicą utworzenia OSP Mokrelipie, 90 - rocznicą założenia Strażackiej Orkiestry Dętej ,,Zaburze” oraz 90 - rocznicą powstania OSP Sąsiadka (gmina Sułów). Obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Św. pod przewodnictwem kapelana powiatowego strażaków Ks. Andrzeja Chmaja odprawionej w intencji Strażaków w Kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego. Po Mszy zebrani wysłuchali Koncertu w wykonaniu Orkiestry Dętej „Zaburze”. W związku z obchodzonymi jubileuszami członkom OSP Mokrelipie, Strażackiej Orkiestry Dętej ,,Zaburze”, OSP w Sąsiadce przyznano medale „Za wysługę lat”. Przedstawiciele władz samorządowych oraz zaproszeni goście wygłosili przemówienia i złożyli jubilatom życzenia. Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów, zaprzęgów i pojazdów strażackich.
8 maja 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
9 maja 2017 r.
Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność"
Senator wziął udział w spotkaniu Narodowej Rady Rozwoju sekcja „Wieś ,Rolnictwo” pt.: „Koszty energii dla małego biznesu i rolnictwa. Odnawialne źródła energii jako remedium na wzrost cen i niedobory energii na obszarach wiejskich i podmiejskich”. Spotkanie odbyło się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
10 maja 2017 r.
Senator uczestniczył w posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
11 maja 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
13 maja 2017 r.
Senator uczestniczył w konferencji pt. „Jeszcze Polska nie zginęła – Wieś”, zorganizowanej przez Ministerstwo Środowiska, Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu we współpracy z Lasami Państwowymi, Polskim Związkiem Łowieckim oraz NSZZ RI „Solidarność” w Hali Arena Toruń w Toruniu. W konferencji wzięło udział ok. 8 tys. uczestników m.in. leśnicy, myśliwi, rolnicy, przedstawiciele środowiska naukowego, a także politycy. Z ramienia Związku do Torunia udali się m.in.: Przewodnicząca Rady Krajowej NSZZ „Solidarność”, Poseł na Sejm RP Teresa Hałas, członkowie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”: Senator RP Jerzy Chróścikowski, Aleksander Tadych, Edward Kosmal, Hanna Galicz, Jerzy Bednarz, Przewodniczący Wojewódzcy NSZZ RI "Solidarność" oraz delegacje Związkowe wraz z pocztami sztandarowymi z terenu całego kraju. Na spotkaniu poruszona została tematyka problemów polskiej wsi, wkładu Kościoła, leśnictwa i łowiectwa w rozwój rolnictwa. Konferencja połączona została z obchodami 36. rocznicy rejestracji NSZZ RI „Solidarność”, oraz 100 rocznicy objawień fatimskich.
Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp. Edwarda Janiaka. Konferencję otworzyli Ojciec dr Tadeusz Rydzyk oraz Minister Środowiska prof. dr hab. Jan Szyszko. Prelekcję wygłosił m.in. przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wojciech Włodarczyk na temat Wsi i jej roli w polskim społeczeństwie – tło historyczne. Również głos zabrała Przewodnicząca Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas. Zwróciła uwagę na potrzebę upraszczania procedur, ułatwienie dostępności beneficjentów do agencji a także podkreśliła wagę gospodarstw rodzinnych. List do zgromadzonych wystosowali Marszałkowie Sejmu i Senatu oraz Pani Premier Beata Szydło.
14 maja 2017 r.
Senator Jerzy Chróścikowski był gościem programu „Wieś to też Polska” na antenie TV Trwam. Tematem programu była 36. rocznica rejestracji NSZZ RI "Solidarność" i działalność Związku. W programie uczestniczył również Grzegorz Cymiński - Dyrektor Biura Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność".
15 maja 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
16 maja 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystych obchodach 26. rocznicy powołania Straży Granicznej w Polsce. W uroczystościach uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. W obchodach Święta Straży Granicznej uczestniczyli również Komendant Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Marek Łapiński, jego zastępcy i kadra kierownicza SG oraz zaproszeni goście, mi.in.: Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Biskup Polowy WP ks. Bp gen. bryg. Józef Guzdek oraz parlamentarzyści, dyrektorzy departamentów w MSWiA, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych, Związków Zawodowych oraz przedstawiciele służb granicznych z Ukrainy, Litwy, Węgier, Ukrainy i z Niemiec.
17 maja 2017 r.
41. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
18 maja 2017 r.
Senator uczestniczył w Święcie Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Podczas uroczystości wręczono tytuł Doktora Honoris Causa profesorowi Janowi Jankowskiemu z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, nagrody za działalność naukową oraz dyplomy doktorom habilitowanym.
19 maja 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystym Apelu z okazji Dnia Strażaka 2017 w Komendzie Straży Pożarnej w Zamościu.
23 maja 2017 r.
Senator wziął udział w Konferencji pt. „Wnioski i doświadczenia ze zwalczania ASF na terenie województwa lubelskiego”, zorganizowanej w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. W czasie konferencji przedstawione zostały zagadnienia związane z sytuacją epizootyczną, zasadami postępowania w zakresie w zakresie przemieszczania trzody chlewnej w strefach objętych restrykcjami oraz organizacją systemu doradztwa w obszarze produkcji rolnej.
24 maja 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
25 maja 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
27 maja 2017 r.
Senator wziął udział w obchodach II Dnia Prymasowskiego w Zamościu, poświęconego pamięci Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Polski. W kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu odprawiona została Msza święta w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kard. Wyszyńskiego pod przewodnictwem ks. Tadeusza Czuka proboszcza parafii. Kazanie wygłosił ks. Sławomir Skowroński. We mszy św. uczestniczyli przedstawiciele szkół imienia Ks. Stefana Kard. Wyszyńskiego z terenu Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Gościem wydarzenia był prof. Jan Żaryn, który wygłosił wykłady pt. Patriotyzm – świadomość historyczna Polaków” oraz „Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia”. II Dzień Prymasowski w Zamościu został zorganizowany przez: Fundację Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zamościu, Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” w Zamościu, Kościół Rektoralny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zamościu, Parafię pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu, Zespół Szkół nr 4 – Gimnazjum nr 4 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zamościu, Muzeum Zamojskie oraz Spółdzielnię Mieszkaniową im. Jan Zamoyskiego w Zamościu.
Następnie senator uczestniczył w wieczorze autorskim poseł Teresy Hałas, przewodniczącej NSZZ RI „Solidarność”, autorki tomiku wierszy „Tam gdzie głóg, macierzanka i … łzy”.
28 maja 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystość 110.lecia Tomaszowskiej Straży Pożarnej, 110.lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lubelskim i Orkiestry Dętej OSP w Tomaszowie Lubelskim, 45.lecie Zawodowej Straży Pożarnej i 25.lecie Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lubelskiem. Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia, awanse i wyróżnienia. w budynku Komendy Powiatowej PSP została odsłonięta i poświęcona rzeźba przedstawiająca Św. Floriana.
Następnie wraz z poseł Teresą Hałas, przewodniczącą NSZZ RI „Solidarność” wziął udział w spotkaniu z mieszkańcami gminy Dołhobyczów.
Senator uczestniczył w uroczystości Zjazdu Żołnierzy 9 p. p. Leg. Armii Krajowej Ziemi Zamojskiej w Zwierzyńcu. Uroczystość została zorganizowana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz Parafię pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu, Nadleśnictwo Zwierzyniec, Roztoczański Parku Narodowego i 3. Batalion Zmechanizowany w Zamościu.
29 maja 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystości wręczenia Dyplomów Przyjaciela Młodzieży OHP i podpisanie porozumień o współpracy na rzecz aktywizacji społeczno-zawodowej oraz przeciwdziałania marginalizacji młodzieży w wieku 15-24 lata, które odbyło się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie.
Następnie wziął udział w uroczystości podpisania dwóch umów dot. modernizacji linii kolejowej Lublin – Warszawa, kluczowych dla rozwoju komunikacyjnego Lublina i całego województwa lubelskiego. W podpisaniu umowy uczestniczyli: Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa, Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podsekretarz stanu Andrzej Bittel z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek oraz Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.
Modernizacja zwiększy komfort i skróci czas podróży. Przejazd najszybszym pociągiem między Warszawą a Lublinem z prędkością do 160 km/h, po zakończeniu modernizacji całego odcinka od Warszawy do Lublina, zajmie 1,5 h. Do tego będzie można uruchomić większą liczbę połączeń lokalnych i regionalnych. Pasażerowie skorzystają z nowoczesnych peronów.
30 maja 2017 r.
Senator uczestniczył w konferencji pt. „ Gospodarka łowiecka jako element ochrony środowiska przyrodniczego i zrównoważonego rozwoju”, zorganizowanej przez senacką Komisję Środowiska.
105. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
61. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia była informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat stanu realizacji wypłat dopłat bezpośrednich, rolno-środowiskowych i ekologicznych.
62. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia było rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej oraz rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o rybołówstwie morskim.
63. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia było rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o ochronie prawnej odmian roślin.
Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność"
31 maja 2017 r.
42. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
106. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
1 czerwca 2017 r.
42. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
2 czerwca 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
6 czerwca 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystej mszy świętej z okazji jubileuszu 100. rocznicy objawień fatimskich w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. W nabożeństwie na Krzeptówkach udział wzięli: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, członkowie rządu oraz parlamentarzyści. Eucharystii przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosił biskup diecezji Coimbra w Portugalii, były rektor Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie, J.E. ks. bp. Virgílio do Nascimento Antunes. Podczas uroczystości został odnowiony Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.
8 czerwca 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
9 czerwca 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
Następnie uczestniczył w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej w "Alei Sław" w Zamościu. Tablicę odsłonił Tadeusz Wicherek - od 2007 roku dyrygent i dyrektor Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, kompozytor i reżyser, laureat wielu nagród, inicjator m.in. Festiwalu im. Marka Grechuty oraz Zamojskiego Festiwalu Kultury, promującego sztukę, muzykę a także wielowiekowe związki kultury polskiej i włoskiej. Galę prowadziła Teresa Madej, pomysłodawczyni Alei Sław.
10 czerwca 2017 r.
Senator uczestniczył w Pikniku Poznaj Dobrą Żywność zorganizowanej pod hasłem „Polska Smakuje” przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W pikniku wzięli także udział przedstawiciele ambasad i placówek dyplomatycznych. Ponad 120 firm prezentowało na Służewcu swoją żywność. Byli to producenci, których wyroby otrzymały znaki „PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność”, producenci produktów z oznaczeniami geograficznymi, producenci produktów regionalnych i tradycyjnych, a także ekologicznych. Swoje stoiska miały też instytucje, organizacje i stowarzyszenia działające w obszarze rolnictwa, przetwórstwa, turystyki wiejskiej i agroturystyki. Piknik Poznaj Dobrą Żywność jest corocznym wydarzeniem promującym polską żywność.
11 czerwca 2017 r.
Senator wziął udział w uroczystościach z okazji 74. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskich obywatelach Wołynia. W kościele garnizonowym pw. św. Jana Bożego w Zamościu odprawiona została msza święta w intencji Polaków pomordowanych na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i jej zbrojne ramię, czyli Ukraińską Powstańczą Armię (UPA). Kazanie wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Po mszy świętej wystąpił Zespół Wokalny Funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Zamościu, a następnie uczestnicy spotkali się na małym poczęstunku.
12 czerwca 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
Uczestniczył w obchodach Dnia Papieskiego w Zamościu w 18. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Zamościu. W Katedrze Zamojskiej odprawiona została msza święta. Odbył się Zamojski Koncert Papieski pt. „Dekalog - dziesięć prostych słów” z okazji 25. lecia powstania diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
13 czerwca 2017 r.
Senator uczestniczył w Odpuście ku czci św. Antoniego Padewskiego w Sanktuarium Ojców Bernardynów w Radecznicy.
15-16 czerwca 2017 r.
Senator Jerzy Chróścikowski uczestniczył w posiedzeniu Prezydencji Copa w Brukseli.
17 czerwca 2017 r.
Senator wziął udział w uroczystości wręczenia medalu „Zasłużony dla Zamościa” Ks. Prałatowi Janowi Zdzisławowi Ciżmińskiemu. O odznaczenie duchownego wnioskowały m.in. Zamojska Krucjata Rożańcowa za Ojczyznę oraz Zamojskie Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej. Ks. Zdzisław Ciżmiński od 1989 roku związany z kościołem św. Katarzyny, któremu przywrócił dawną architektoniczną świetność. Przy kościele tym zorganizował miejsce pamięci ofiar zbrodni katyńskiej.
Ks. Prałat Jan Ciżmiński, który był szczególnie zaangażowany w tworzenie ruchu Solidarności Rolniczej na Zamojszczyźnie. W latach 1984-88 w Domu Rekolekcyjnym w Łabuniach organizował spotkania formacyjno-oświatowe rolników, w których uczestniczyli działacze NSZZ RI Solidarność z terenu województwa zamojskiego i chełmskiego. Pomimo silnej presji władz, nie zrezygnował z tych spotkań. Spotkania w Łabuniach dla ruchu solidarnościowego były szczególnie istotne, dzięki nim po prostu mógł trwać. Dom Rekolekcyjny w Łabuniach, którym kierował ks. Ciżmiński, w 1986 roku wymieniony został w dokumencie KC, jako jeden z ważniejszych ośrodków duszpasterstwa rolników w skali kraju. Przyjeżdżających rolników, nauczycieli i przedstawicieli innych stanów otaczał opieką duszpasterską, kształtował formacyjnie, uczył patriotyzmu i odpowiedzialności. Z opieki nad rolnikami nie zrezygnował po 1989 roku. Po dzień dzisiejszy uchodzi za „tajnego” kapelana ruchu Solidarności. Jest kapłanem powszechnie szanowanym i cenionym, w sposób bardzo znaczący wpisał się w historię Zamościa i ziemi zamojskiej.
19 czerwca 2017 r.
Senator Jerzy Chróścikowski przewodniczył konferencji pt. „Aktywne sołectwa – obywatelskie społeczeństwo”, zorganizowanej przez senacką Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Po konferencji odbyła się Gala konkursu „Sołtys Roku 2016”, w Senacie wręczono nagrody laureatom 15. edycji konkursu „Sołtys Roku”, organizowanego przez redakcję „Gazety Sołeckiej” i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.
Konferencja „Aktywne sołectwa – obywatelskie społeczeństwo”
Finał konkursu „Sołtys Roku 2016”
20 czerwca 2017 r.
Senator Jerzy Chróścikowski wraz z poseł Teresą Hałas, Przewodniczącą NSZZ RI „Solidarność” oraz Grzegorzem Cymińskim, dyrektorem Biura Rady krajowej NSZZ RI „Solidarność” uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych śp. Jerzego Dęgi, byłego przewodniczącego Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność w Łodzi.
107. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. Wspólne posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
108. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
21 czerwca 2017 r.
43. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
109. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
Senator uczestniczył w spotkaniu Prezydium Rady Dialogu Społecznego (RDS) z Prezydium Senatu i przewodniczącymi senackich komisji.
22 czerwca 2017 r.
43. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
23 czerwca 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
25 czerwca 2017 r.
Senator uczestniczył uroczystościach 73. rocznicy Partyzanckiej Bitwy pod Osuchami, w gminie Łukowa. Obchody odbyły się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. W uroczystościach wzięli udział Pan Minister Jan Kasprzyk, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich, parlamentarzyści, władze samorządowe i powiatowe, wojsko, bardzo licznie zgromadzone rodziny uczestników bitwy, przybyłe z najodleglejszych zakątków kraju a zrzeszone w Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „Osuchy 1944”.
Następnie wziął udział w XVIII Powiatowych Igrzyskach LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi - Święto Sportu Powiatu Zamojskiego, które odbyły się w Krasnobrodzie. W Igrzyskach startowało 1200 zawodników i zawodniczek reprezentujących 15 gmin z terenu powiatu zamojskiego.
26 czerwca 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
27 czerwca 2017 r.
64. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia była informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat obowiązujących przepisów dotyczących kar pieniężnych za nabywanie produktów rolnych bez pisemnej umowy z producentem lub nabyte wskutek wadliwej umowy, informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat strat poniesionych przez producentów rolnych w wyniku przymrozków i wymarznięcia oraz informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat realizacji pakietowych ubezpieczeń upraw rolnych i propozycja ewentualnych zmian.
110. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
111. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. Wspólne posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
28 czerwca 2017 r.
44. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
65. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia było rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw.
29 czerwca 2017 r.
44. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
30 czerwca 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
1 lipca 2017 r.
Senator wziął udział w 2. posiedzeniu V Kongresu Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze.
2 lipca 2017 r.
Senator odwiedził XXXI Wystawę Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych na terenach wystawowych Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie. Trzeci dzień wystawy rozpoczął się mszą świętą, po której oficjalnego powitania wszystkich gości dokonał Sławomir Plis - Dyrektor LODR w Końskowoli. W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, m.in. Teresa Hałas - Poseł na Sejm RP, przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych. Patronat Honorowy nad Wystawą objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Lubelski oraz Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
3 lipca 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
4 lipca 2017 r.
Senator uczestniczył w Gali finałowej XVII edycji ogólnopolskiego konkursu "Sposób na Sukces" w Pałacu Belweder w Warszawie, na której nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym w konkursie. Patronat nad konkursem od początku jego istnienia sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. XVII edycja została objęta honorowym patronatem przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.
I miejsce w kategorii indywidualnej zajęła firma BIALCON – właścicielka Pani Barbara Chwesiuk. Realizowane przez firmę BIALCON przedsięwzięcie inwestycyjne polegało na utworzeniu Manufaktury Cieleśnica zajmującej się produkcją przetworów domowych na bazie naturalnych surowców: ziół, owoców i warzyw, urozmaiconych o nowoczesne połączenia smaków.
Wyróżnienie w XVII edycji ogólnopolskiego konkursu "Sposób na Sukces" otrzymało Gospodarstwo Ekologiczne – właściciele Dorota i Jerzy Moń z miejscowości Krupe w powiecie krasnostawskim.
5 lipca 2017 r.
Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność".
Senator uczestniczył w spotkaniu Zespołu Parlamentarnego Polska-Stany Zjednoczone z przebywającą z wizytą w Polsce delegacją wysokich rangą doradców kongresmenów amerykańskich, współpracowników kongresmenów zasiadających w komisjach do spraw zagranicznych, obrony, sił zbrojnych i wywiadu.
6 lipca 2017 r.
Senator wysłuchał przemówienia Prezydenta USA Pana Donalda Trumpa na Placu Krasińskich w Warszawie.
7 lipca 2017 r.
Senator uczestniczył w konferencji pod hasłem „WPR: Wyraź swoją opinię” (The CAP: Have your say) w Komisji Europejskiej w Brukseli. Podczas konferencji przedstawiono wyniki konsultacji społecznych dotyczących przyszłej wspólnej polityki rolnej UE (WPR). W ramach konsultacji przesłano ponad 322 tys. odpowiedzi, które pochodziły od szerokiego grona zainteresowanych stron, w tym rolników, obywateli, organizacji i innych zainteresowanych stron.
9 lipca 2017 r.
Senator uczestniczył w 26. Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił JE Ks. Abp Jan Romeo Pawłowski, delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.
10 lipca 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
11 lipca 2017 r.
66. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia była informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat obecnego stanu doradztwa rolniczego w Polsce, informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat możliwości zwiększenia finansowania doradztwa rolniczego oraz cechy efektywnego systemu publicznego doradztwa rolniczego oraz warunki i czynniki jego doskonalenia.
67. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia było rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz zmianie niektórych innych ustaw.
112. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
113. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
12 lipca 2017 r.
45. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
Senator wziął udział w konferencji pt.: „ASF - Wyzwanie XXI wieku” w miejscowości Łazy, gmina Łuków, zorganizowanej przez Przewodniczącą NSZZ RI „Solidarność”, Poseł na Sejm RP – Teresę Hałas. W konferencji uczestniczyli: Wicewojewoda Podlaski-Jan Zabielski, Wojewódzki Urząd Weterynaryjny – podlaski i lubelski, Służby Zarządzania Kryzysowego i Wydziału Rolnictwa Wojewody Lubelskiego, przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej, Samorządowcy, Wójtowie, Starostowie oraz zainteresowani rolnicy. Podczas konferencji debatowano na temat przyczyn choroby ASF, a także nad koniecznymi działaniami jej zwalczania.
114. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
13 lipca 2017 r.
45. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
68. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia byłorozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 45. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Wspólne posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
14 lipca 2017 r.
45. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
Senator uczestniczył w uroczystym przyjęciu z okazji Święta Francji, zorganizowanym przez Pierre’a Lévy’ego, Ambasadora Francji w Polsce.
15 lipca 2017 r.
45. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
16 lipca 2017 r.
Senator uczestniczył w centralnych obchodach 37. rocznicy „Lubelskiego Lipca ’80” w Lublinie. Uroczystości objęte były honorowym patronatem Prezydenta RP. Uroczystości były upamiętnieniem strajku lubelskich kolejarzy i późniejszych wydarzeń społecznych, które miały miejsce na Lubelszczyźnie w lipcu 1980 r. W regionie zastrajkowało wtedy ponad 40 tys. osób ze 150 zakładów pracy.
17 lipca 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
18 lipca 2017 r.
45. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
Senator gościł na antenie Radio WNET w audycji „W 80 dni dookoła Polski” - Poranek WNET z Ratusza w Zamościu – perle polskiego renesansu. Rozmowa nt. demonstracji opozycji w Warszawie.
19 lipca 2017 r.
45. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
69. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia było rozpatrzenie ustawy – Prawo wodne. Wspólne posiedzenie Komisji Środowiska, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
70. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia było rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 45. posiedzeniu Senatu do ustawy – Prawo wodne. Wspólne posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komisji Środowiska oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
W uroczystości z okazji Święta Policji w Zamościu uczestniczyła Judyta Wojtas, pracownik biura senatorskiego.
21 lipca 2017 r.
45. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
22 lipca 2017 r.
45. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
23 lipca 2017 r.
Senator wziął udział w uroczystych obchodach 550. rocznicy powstania Wsi Dworzyska. Uroczystość została zorganizowana przez Panią Teresę Hałas, Poseł na Sejm RP.
25 lipca 2017 r.
115. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
118. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
26 lipca 2017 r.
46. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
119. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
27 lipca 2017 r.
46. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
31 lipca 2017 r.
Senator uczestniczył w konferencji pt. „Człowiek i przyroda – Roztocze” zorganizowanej przez Ministerstwo Środowiska i Roztoczański Park Narodowy w Zwierzyńcu. W konferencji uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Mazurek, wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek, parlamentarzyści oraz leśnicy. Celem konferencji była promocja zrównoważonych relacji pomiędzy człowiekiem i przyrodą na Roztoczu.
1 sierpnia 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystych obchodach 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowanych w Zamościu. W kościele pw. Zwiastowania NMP odprawiona została Msza Święta w intencji uczestników powstania. Dalsza część uroczystości, odśpiewanie Hymnu, apel poległych i złożenie kwiatów, odbyła się pod pomnikiem Armii Krajowej.
2 sierpnia 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
4 sierpnia 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
13-14 sierpnia 2017 r.
Senator uczestniczył w Święcie Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim, podczas których miał miejsce XXXIX Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, aukcja Pride of Poland, Letnia Aukcja Koni Arabskich. Konie arabskie czystej krwi hodowane są w Polsce w trzech stadninach: Janów Podlaski, Michałów oraz Białka, należących do Agencji Nieruchomości Rolnych, która pełni rolę gospodarza Dni Konia Arabskiego.
25 sierpnia 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
26 sierpnia 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystościach Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Uroczystej liturgii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak. W trakcie mszy świętej odnowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu. W uroczystościach na Jasnej Górze, z udziałem ponad 100 tysięcy wiernych, uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, wśród nich Prezydent RP Andrzej Duda z Pierwszą Damą, Marszałkowie Sejmu i Senatu, premier Beata Szydło i przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, a ze strony władz kościelnych m.in. episkopat Polski.
Koronacja Obrazu Matki Bożej papieskimi koronami odbyła się na Jasnej Górze 8 września 1717 r. Było to pierwsze takie wydarzenie na świecie poza Rzymem. Zgromadziło ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą.
27 sierpnia 2017 r.
Ogólnopolski finał akcji "Tornister pełen uśmiechów" w Zamościu. Podczas finału dzieciom uroczyście zostały wręczone wyprawki szkolne przygotowane specjalnie dla podopiecznych Caritas między innymi przez: Prezydenta Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę, Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewska. Wyprawkę szkolną od senatora Jerzego Chróścikowskiego, wręczyła asystentka Joanna Jabłońska.
30 sierpnia 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
1 września 2017 r.
78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Obchody w Zamościu rozpoczęła Msza św. w Katedrze Zamojskiej, następnie na Rotundzie odczytany został apel poległych, oddano salwę honorową, przy płycie upamiętniającej tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej zostały złożone kwiaty i wieńce. W uroczystościach brała udział Judyta Wojtas, pracownik Biura Senatorskiego.
2 września 2017 r.
Senator uczestniczył w XXVI Krajowej Wystawie Rolniczej, imprezie towarzyszącej ogólnopolskim uroczystościom dożynkowym na Jasnej Górze. Organizatorem Wystawy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, a jej współorganizatorem Urząd Miasta Częstochowy. Następnie w Auli Ojca Kordeckiego na Jasnej Górze uczestniczył w konferencji nt. „Wykorzystanie środków PROW 2007 – 2013 w zakresie dziedzictwa kulturowego polskiej wsi oraz możliwości wykorzystania środków z PROW w perspektywie 2014-2020”.
Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność".
3 września 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystościach Dożynkowych na Jasnej Górze. Uroczystej Sumie Dożynkowej koncelebrowanej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Abp Stanisław Gądecki w homilii wskazał na wartości kultywowane przez środowiska rolnicze, wśród których wymienił szacunek dla rodziny i pracy, przywiązanie do Boga, a w szczególności pobożność maryjną. Już po raz 36. rolnicy z całej Polski zgromadzili się na Jasnej Górze, by podziękować Bogu za tegoroczne plony i prosić o błogosławieństwo Boże na nowy zasiew.
4 września 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
5-6 września 2017 r.
Senator uczestniczył w Międzynarodowej Konferencji z cyklu „Europa Karpat” odbywającej się w ramach XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.
8 września 2017 r.
Senator uczestniczył w we mszy św. i poświęceniu placu remontowego przed rozpoczęciem prac rewitalizacyjnych kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Zamościu. W uroczystości licznie wzięli udział mieszkańcy, były też władze miasta na czele z Prezydentem Andrzejem Wnukiem, urzędnicy miejscy, radni oraz przedstawicie firm budowlanych, które wykonają renowację. Parafia Rzymskokatolicka Zwiastowania NMP oo. Franciszkanów w Zamościu, otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na projekt „Rewitalizacja największego XVII-wiecznego barokowego kościoła oo. Franciszków w Polsce – Zamość. Prace mają zostać zakończone do 15 listopada 2019r.
13 czerwca 1637 roku odbyła się uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła. Od tego czasu budynek kościoła zniszczyły pożary (w 1672r. oraz w 1673r.), po I rozbiorze klasztor został skasowany i umieszczono w nim szpital wojskowy. Na początku XIX wieku były w kościele magazyny żywności, kancelarie wojskowe i koszary austriackie a później rosyjskie. Po I wojnie światowej w budynku kościoła mieścił się Sejmik Powiatowy i Dom Polskiej Macierzy Szkolnej, a później także muzeum regionalne. Od 1926 roku funkcjonowanie rozpoczął kino-teatr „Stylowy”. Po II wojnie światowej w budynku rozpoczęło działalność Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, które częściowo wyprowadziło się do nowej siedziby dopiero w 1994 roku, a całkowicie w 2006 roku.
Następnie uczestniczył w obchodach Dnia Energetyka w Zamościu.
9 września 2017 r.
Senator uczestniczył w XIV Zjeździe Krajowym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.
Następnie uczestniczył w konferencji naukowej pt. „Żywność darem dla życia i zdrowia – w świetle zagrożeń od GMO”, która odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Konferencji towarzyszyły targi zdrowej żywności promujące produkty pochodzące z polskich lasów. Organizatorami wydarzenia byli: Ministerstwo Środowiska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a także Polski Związek Łowiecki, Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, NSZZ RI „Solidarność” oraz Instytut im. Jana Pawła II "Pamięć i Tożsamość".
10 września 2017 r.
Senator uczestniczył w Diecezjalnym Święcie Plonów w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie. Eucharystię sprawował i Słowo Boże wygłosił ks. bp dr Marian Rojek, Biskup Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Podczas eucharystii zostały poświęcone wieńce dożynkowe, delegacje poszczególnych parafii złożyły dary ołtarza, a słowa podziękowania za trudną pracę na roli wygłosił Diecezjalny Duszpasterz Rolników ksiądz Józef Bednarski. O oprawę muzyczną mszy świętej zadbała Krasnobrodzka Orkiestra Dęta i chór parafialny, a ostatnim punktem religijnej części dożynek było dzielenie chlebem i tradycyjna procesja. W dalszej części obchodów Święta Plonów odbyło się podsumowanie trzeciej edycji Roztoczańskiej Listy Przebojów Ludowych Katolickiego Radia Zamość, którego dokonał Dyrektor tej rozgłośni ks. Krystian Bordzań, oraz rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wręczenia nagród i dyplomów dokonali: Senator Jerzy Chróścikowski, Ks. Józef Bednarski- Diecezjalny Duszpasterz Rolników, Kazimierz Misztal - Burmistrz Krasnobrodu, Marek Skomorowski - Prezes Zamojskich Zakładów Zbożowych, Starostowie dożynek: Halina Kwik i Jacek Adamczuk oraz członkowie komisji konkursowej. Na placu można też było obejrzeć wystawy rolnicze oraz sztuki ludowej.
11 września 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w biurze Senatorskim w Zamościu.
15 września 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w biurze Senatorskim w Zamościu.
16 września 2017 r.
Senator Jerzy Chróścikowski był gościem programu „Pod ciśnieniem” na antenie Telewizji Lublin. Tematem programu była nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych, sytuacja dot. Puszczy Białowieskiej oraz ustawa o ustanowieniu 12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
17 września 2017 r.
Senator uczestniczył w Dożynkach Prezydenckich w Spale. W Kaplicy Polowej AK odprawiona została Msza święta z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. biskup senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski. Po ceremonii dożynkowej Andrzej Duda wygłosił przemówienie. Prezydent podziękował za rok trudu i pracy rolnikom, którzy - jak zaznaczył - od stuleci w Rzeczpospolitej "żywią nas i bronią". Jak dodał, to rolnicy przekazują polską tradycję opartą na wierze, trudzie pracy, wielkiej odporności i umiejętności pokonywania wszelkich przeszkód, w tym tych, wynikających z sił przyrody.
W uroczystościach patriotycznych w 77. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę brała udział Judyta Wojtas, pracownik Biura Senatorskiego. Na Rotundzie odczytany został apel poległych, oddano salwę honorową, przy płycie upamiętniającej tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej zostały złożone kwiaty i wieńce.
18 września 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
20 września 2017 r.
74. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia było przedstawienie „Sprawozdania z działalności Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w 2016 roku” oraz informacja na temat przejęcia zadań Agencji Rynku Rolnego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w związku z rozpoczęciem działalności Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w dniu 1 września 2017 r.
120. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
121. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
75. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia było rozpatrzenie ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
21-22 września 2017 r.
Senator Jerzy Chróścikowski i poseł Teresa Hałas Przewodnicząca NSZZ RI "Solidarność", uczestniczyli w posiedzeniu Prezydium Copa Cogeca w Brukseli.
23 września 2017 r.
Senator wziął udział w zebraniu członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości w Zamościu.
25 września 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystości otwarcia bloku targów Polagra w Poznaniu.
Następnie brał udział w uroczystości wręczenia znaków Poznaj Dobrą Żywność.
26 września 2017 r.
47. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
27 września 2017 r.
47. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
W uroczystościach patriotycznych z okazji Dnia Podziemnego Państwa Polskiego uczestniczyła asystenta senatora Joanna Jabłońska. W Katedrze Zamojskiej została odprawiona Msza Święta, następnie odbyła się Manifestacja Patriotyczna pod pomnikiem Armii Krajowej w Zamościu.
28 września 2017 r.
47. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
29 września 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
2 października 2017 r.
Senator uczestniczył na Kapitolu w Waszyngtonie w otwarciu wystawy pt. „Armia Andersa - Szlak Nadziei” przedstawiającej losy Armii Generała Władysława Andersa. Wystawa, która zainaugurowana została w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w 75. rocznicę powstania armii, przypomina wydarzenia, które doprowadziły do utworzenia w 1941 r. Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. Pokazuje ona polskie nadzieje na wolność i szlak jedynej w swoim rodzaju „Armii Nadziei” w drodze do wolnej Polski. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w USA. W uroczystości zorganizowanej przez Ambasadę RP w Waszyngtonie wzięli udział m.in. senator Anna Maria Anders, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, kongresmenka Marcy Kaptur, kongresmen Tim Murphy oraz wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Na uroczystości otwarcia wystawy obecny był również pułkownik Romuald Lipiński, weteran II wojny światowej i uczestnik bitwy pod Monte Casino, który wspominał generała Andersa i II Korpus.
Senator spotkał się również z Piotrem Wilczek, Ambasadorem Polski w USA.
2-4 października 2017 r.
Senator Jerzy Chróścikowski, wiceprzewodniczący NSZZ RI „Solidarność uczestniczył w 38. Konferencji Rolniczej Ameryka Północna – Unia Europejska w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Podczas konferencji przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia polityczne związane z gospodarką i polityką rolną w każdym z państw i regionów uczestników konferencji. Omówiono trendy w produkcji i konsumpcji towarów produkowanych na rynkach poszczególnych państw i ich wpływ na produkcję rodzimych rolników. Kolejnym tematem były międzynarodowe umowy handlowe (NAFTA, TTIP), globalizacja, ochrona, nacjonalizm gospodarczy i ich wpływ na produkcję i marketing rolników i hodowców. Następnie podjęto temat polityki rządów związanych ze zrównoważonym rozwojem i środowiskiem, które mają wpływ na rolnictwo i globalną konkurencyjność. Dyskutowano o nowych technologiach w kontekście utrzymania produkcji i rozwiązań spełniających wymogi zrównoważonej gospodarki wodnej, powietrza, klimatu i bezpieczeństwa żywności dla gospodarstw rolnych. Ważnym tematem było również partnerstwo w łańcuchu żywnościowym. W ramach konferencji zorganizowane zostały wizyty w gospodarstwach rolnych.
6 października 2017 r.
Senator wziął udział w III Wschodnim Forum Samorządowo–Gospodarczym pt. „Narzędzia współpracy transgranicznej i rozwoju gospodarczego Polski i Ukrainy” w Centrum Edukacyjno- Kongresowym KUL w Tomaszowie Lubelskim. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II i Miasto Tomaszów Lubelski. W Forum uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele władz państwowych, naukowcy i przedsiębiorcy z Polski, Ukrainy i Białorusi.
8 października 2017 r.
Senator uczestniczył w spotkaniu z mieszkańcami powiatu hrubieszowskiego w Hrubieszowie.
10 października 2017 r.
Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność".
123. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
124. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
125. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
11 października 2017 r.
Senator uczestniczył w spotkaniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela z przedstawicielami plantatorów tytoniu.
12 października 2017 r.
Senator uczestniczył w Inauguracji Roku Akademickiego 2017/2018 Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu.
13-14 października 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych śp. Płk. Mariana Pilarskiego „Jara” oraz śp. Ppor. Stanisława Biziora „Eama”. Uroczystości rozpoczęły się w piątek (13 października) od wyprowadzenia trumien ze szczątkami z Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie. Kondukt pogrzebowy skierował się następnie do Sitańca, Tyszowiec, Mokrelipia i do Radecznicy. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz regionalnych, wojska, kombatanci, mieszkańcy regionu. Senator Jerzy Chróścikowski reprezentował Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup senior diecezji zamojsko-lubaczowskiej Jan Śrutwa. Szczątki żołnierzy zostały złożone w krypcie bazyliki pw. św. Antoniego Padewskiego w Radecznicy. Tamtejszy klasztor bernardynów służył żołnierzom niezłomnym za schronienie w czasie ich działań przeciwko władzy komunistycznej.
Marian Pilarski - ps. „Jar”, „Grom”, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej - był organizatorem i przywódcą struktur Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Zamojszczyźnie. W 1948 r. w klasztorze bernardynów w Radecznicy Pilarski zawiązał II Inspektorat Zamojski AK, którym kierował. W ocenie niektórych historyków była to najsilniejsza i największa struktura konspiracyjna po 1947 r. Sztab mieścił się w klasztorze w Radecznicy, tutaj konspiratorzy składali przysięgi wierności organizacji. Marian Pilarski i Stanisław Bizior za walkę przeciwko komunistycznej władzy zostali skazani na śmierć, rozstrzelani 4 marca 1952 r. w więzieniu na Zamku Lubelskim. Szczątki żołnierzy odkryto w styczniu tego roku podczas prac ekshumacyjnych na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie.
14 października 2017 r.
Senator uczestniczył w wernisażu wystawy XI Międzynarodowego Pleneru Malarstwa i podsumowania Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa „Barwy Roztocza 2017” w Tomaszowskim Domu Kultury. Prace powstały w trakcie XI Międzynarodowego Pleneru Malarskiego, w którym wzięli udział artyści z 8 państw - Austrii, Białorusi, Cypru, Finlandii, Niemiec, Polski, Rumunii i Turcji, odbył się w dniach 3-16 lipca i w tym okresie jego uczestnicy poznawali nasze Roztocze, inspirowali się jego pięknem oraz tworzyli swe dzieła. Powstało ponad 100 obrazów.
15 października 2017 r.
Senator uczestniczył w Inauguracji Roku Akademickiego 2016/2017 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Tegoroczna Inauguracja zakończyła obrady V. Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który trwał na KUL w dniach 13-16 października 2017 r.
16 października 2017 r.
Senator uczestniczył w XI Przeglądzie Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych „O Księżyc Twardowskiego” w Biszczy. Organizatorem wydarzenia były warsztaty terapii Zajęciowej w Biszczy i samorząd Gminy Biszcza. W uroczystościach uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski arcybiskup Salvatore Pennacchio, biskup Marian Rojek ordynariusz Diecezji Zamojsko Lubaczowskiej, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, przedstawiciele PFRON oraz instytucji pracujących na rzecz osób niepełnosprawnych.
17 października 2017 r.
Senator wziął udział w posiedzeniu Sekcji "Wieś, Rolnictwo" Narodowej Rady Rozwoju w Pałacu Prezydenckim. Podczas posiedzenia m.in. rozpatrywano projekt ustawy o rentach strukturalnych, złożony Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie przez NSZZ RI "Solidarność". Projekt ustawy w imieniu Związku prezentowali Przewodnicząca NSZZ RI "Solidarność" Poseł Teresa Hałas oraz Zastępca Przewodniczącej Senator Jerzy Chróścikowski.
76. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia była informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotycząca strategii funkcjonowania i zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa po wygaszeniu działania Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencji Rynku Rolnego.
18-19 października 2017 r.
48. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
Senator uczestniczył w Międzynarodowym Forum Spółdzielczości Mleczarskiej – XV Edycja Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Serocku pod Warszawą. Senator RP Jerzy Chróścikowski Przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi objął patronatem honorowym XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. Podczas 3-dniowego spotkania, zostały omówione tematy dotyczące polskiego, unijnego i światowego mleczarstwa. W konferencji brało udział ok. 230 uczestników – przedstawicieli sektora mleczarskiego z kraju jak i zagranicy. W konferencji uczestniczył m.in. Phil Hogan - Unijny Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Jerzy Plewa - Dyrektor Generalny w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI) w Komisji Europejskiej, Krzysztof Jurgiel - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
20 października 2017 r.
Senator uczestniczył w wojewódzkich regionalnych obchodach Dnia Edukacji Narodowej w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu. W uroczystości wziął udział wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, który wręczył odznaczenia państwowe nauczycielom z terenów objętych działaniem Zamojskiej Delegatury Lubelskiego Kuratorium Oświaty. Nagrody Kuratora zostały wręczone przez Kurator Lubelską Teresę Misiuk.
23-24 października 2017 r.
Senator uczestniczył w II Forum Inteligentnego Rozwoju w Jasionce k. Rzeszowa. Wziął udział jako prelegent w sesji pt. „Polska – centrum produkcji żywności w Europie”. Celem II Forum Inteligentnego Rozwoju było wypracowanie wspólnych wniosków, platformy współpracy i synergii między trzema gałęziami, na których opiera się polska innowacyjna gospodarka, tj. biznesu, samorządu i nauki. Podczas Gali Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2017, laureatom wręczono pamiątkowe wyróżnienia w czterech działach: za osiągnięcia nauki, budownictwa mieszkaniowego, oraz innowacyjności i realizacji projektów. Podczas Gali przyznano również 4 Nagrody Specjalne - dwie dla instytucji: Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA., a dwie indywidualnie Mateuszowi Morawieckiemu - wicepremierowi, ministrowi Rozwoju i Finansów oraz Angelice Jarosławskiej – koordynatorowi programu POLSKA 3.0 – Narodowego Programu Rzeczypospolitej Polskiej.
25 października 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystym otwarciu „VIII Polonijnego Festiwalu Sportu Powszechnego”. W imprezie wzięło udział ok. 300 młodych ludzi z Lubelszczyzny, Podkarpacia, a także Ukrainy, reprezentujących Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Mościskiej, Towarzystwo Kultury Polskiej im. W. ST. Reymonta na Rowieńszczyźnie. Celem Festiwalu jest integracja środowisk polonijnych, sportowa rywalizacja oraz umacnianie i ożywianie kontaktu z krajem ojczystym. Projekt powstał z myślą o młodzieży posiadającej polskie korzenie i mieszkającej poza granicami naszego kraju oraz ich rówieśnikach w Polsce.
26 października 2017 r.
Senator wziął udział w XXX Walnym Zebraniu Delegatów Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego ”Solidarności” Regionu Środkowo-Wschodniego w Lublinie.
28 października 2017 r.
Senator wziął udział w IX Hubertusie Węgrowskim Mazowiecko - Podlaskim 2017, organizowanym z okazji święta patrona myśliwych, leśników i jeźdźców - Św. Huberta. Tegoroczne wydarzenie odbywało się pod hasłem „Zdrowa żywność z polskich lasów i polskiej wsi”. Dwudniowe obchody Hubertusa rozpoczęły się od tradycyjnej zbiórki myśliwych oraz ceremoniału ślubowania, po których odbyło się uroczyste polowanie. Drugiego dnia obchodów odbyły się m.in. parada św. Huberta i uroczysta msza święta.
29 października 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez Żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej na Rynku Wielkim w Zamościu. W uroczystościach wziął udział Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, parlamentarzyści, samorządowcy, rodziny żołnierzy, mieszkańcy Zamościa.
3 listopada 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
4 listopada 2017 r.
Senator Jerzy Chróścikowski był gościem programu „Pod ciśnieniem” na antenie Telewizji Lublin.
6 listopada 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
8 listopada 2017 r.
130. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
131. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
77. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia było rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych.
132. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
78. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia była informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat funkcjonowania Krajowej Spółki Cukrowej S.A. oraz informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat funkcjonowania spółki Elewarr Sp. z o.o.
9 listopada 2017 r.
49. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
133. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
Senator uczestniczył w uroczystości jubileuszu15-lecia Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Obchody rozpoczęły się o godzinie 16:00 Mszą Święta w kościele pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, którą sprawował JE ks. bp Andrzej Wojciech Suski. Po zakończonej Mszy św. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbyła się oficjalna część jubileuszu. Ważnym punktem uroczystości były również nagrody przyznawane pracownikom firmy – złote, srebrne i brązowe odznaki Krajowej Spółki Cukrowej.
10 listopada 2017 r.
49. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
Senator uczestniczył w otwarciu wystawy pt. „Senat RP III kadencji (1930–35) i jego marszałek Władysław Raczkiewicz” przygotowaną w ramach obchodów ogłoszonego przez Senat Roku Władysława Raczkiewicza. Wystawa przygotowana przez Centrum Informacyjne Senatu, przypomina działalność Senatu III kadencji i jego marszałka Władysława Raczkiewicza.
11 listopada 2017 r.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania w 1918 roku przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.
Senator uczestniczył w uroczystościach z okazji 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości organizowanych w Lipsku i Białowoli. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą, którą odprawił ksiądz Tomasz Winogrodzki, proboszcz parafii w Lipsku, z koncelebrą ks. wikariusza Krzysztofa Hawro. Następnie w Białowoli złożono kwiaty przed mogiłą pomordowanych przez niemieckiego okupanta podczas II wojny światowej mieszkańców Białowoli. W świetlicy w Białowoli odbyła się część artystyczna wykonana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Białowoli oraz zespół wokalny Białowolanki.
W uroczystościach obchodów 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Zamościu uczestniczyła Joanna Jabłońska asystentka senatora.
13 listopada 2017 r.
79. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia była informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat rynków hurtowych w Polsce.
80. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia było rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Wspólne posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.
14 listopada 2017 r.
50. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
134. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność".
15 listopada 2017 r.
50. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
135. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
16 listopada 2017 r.
W uroczystości 100-lecia Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławcu uczestniczyła Joanna Jabłońska asystentka senatora.
Senator, na zaproszenie Pierre Lévy, Ambasadora Francji w Polsce, wziął udział w wieczorze poświęconym Beaujolais nouveau.
17 listopada 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
18 listopada 2017 r.
Senator Jerzy Chróścikowski był gościem programu „Pod ciśnieniem” na antenie Telewizji Lublin.
19 listopada 2017 r.
Senator wziął udział w IV Zaduszkach Chłopskich Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Konkatedrze w Lubaczowie.
20 listopada 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
22 listopada 2017 r.
136. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
Senator uczestniczył w konferencji pt. ,,Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o polskiej wsi” z udziałem Pana Andrzeja Dudy, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Spotkanie odbyło w Centralnej Bibliotece w Warszawie. Spotkanie było kolejnym w cyklu wydarzeń w ramach kampanii społeczno-informacyjnej pn. „Wspólnie o Konstytucji” poprzedzającej, zapowiedziane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, referendum konsultacyjne w sprawie zmian w Konstytucji RP. Dr Barbara Fedyszak - Radziejowska, Doradca Prezydenta RP, wygłosiła referat przedstawiając historyczne znaczenie wsi dla Polski. W ramach pierwszej części spotkania odbył się także panel ekspercki moderowany przez dr Barbarę Fedyszak-Radziejowską. Druga część spotkania, została podzielona na dwa panele tematyczne: „Gospodarstwo rodzinne, a Konstytucja RP”, którego moderatorem była Halina Szymańska, Szef Kancelarii Prezydenta oraz „Polityka społeczna”, którego moderatorem był dr hab. Marek Rymsza, Doradca Prezydenta RP. Pan Prezydent w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na problemy polskiej wsi, które zostały zawarte w Konstytucji jak i na te, które z różnych powodów pominięto lub wraz z upływem czasu zyskały/straciły na znaczeniu. Wskazał m.in. na problematykę ustroju rolnego oraz kwestie socjalne. Podkreślił, że jednym z celów powinno być zapewnienie, aby polskie społeczeństwo w całości, a nie tylko w jego miejskiej części, było „społeczeństwem wykształconym, społeczeństwem, które ma swoje podstawy kulturowe, (...) które jest społeczeństwem europejskim i światowym w pełnym tego słowa znaczeniu”.
137. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
23 listopada 2017 r.
Senator wziął udział w XVI Kongresie Eksporterów Polskich i Gali zorganizowanych przez Stowarzyszenie Eksporterów Polskich pod honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju, Ministra Rolnictwa oraz Marszałków Województw Galę. Tematem XVI Kongresu Eksporterów Polskich były perspektywy zagranicznej ekspansji przedsiębiorstw w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Tematyka ta wyszła naprzeciw oczekiwaniom eksporterów mających na celu proeksportowy i proinnowacyjny rozwój gospodarki.
24 listopada 2017 r.
Senator Jerzy Chróścikowski spotkał w Senacie się z uczniami Zespołu Szkół Nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim. Młodzież, wspólnie z senatorem, zwiedziła parlament, galerię sali posiedzeń Sejmu, salę posiedzeń Senatu. Następnie senator Jerzy Chróścikowski opowiedział o pracy parlamentu i wykonywaniu mandatu senatora.
25 listopada 2017 r.
Senator uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w salce katechetycznej przy katedrze zamojskiej. Była to okazja do podsumowania roku działalności oraz spotkania z pasterzem diecezji ks. bp Marianem Rojkiem.
Następnie uczestniczył w uroczystościach odpustowych ku czci św. Katarzyny w Zamościu. Głównej Mszy św. przewodniczył Ks. Kan. Stanisław Bachor - dziekan zamojski, a homilię wygłosił Ks. Dr Piotr Spyra z Zespołu do Spraw Nowej Ewangelizacji.
27 listopada 2017 r.
Senator wziął udział w uroczystych obchodach 75. rocznicy Wysiedleń na Zamojszczyźnie. Główne uroczystości odbyły się przy pomniku Ofiar Faszyzmu- w miejscu gdzie w czasie II Wojny Światowej znajdował się obóz przejściowy, odczytany został apel poległych, uczestnicy złożyli kwiaty i wieńce. Następnie odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta poświęcona 75. Rocznicy Wysiedleń na Zamojszczyźnie. Pani Agnieszka Jaczyńskiej wygłosiła wykład pt. „Niemiecka akcja wysiedleńcza na Zamojszczyźnie 1942-1943. Skala i charakter zbrodni”. W uroczystościach wziął udział Andrzej Dera, Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP, władze Miasta Zamość, władze samorządowe, wojewódzkie, oświatowe, poczty sztandarowe i młodzież.
W okresie od listopada 1942 do sierpnia 1943, w ramach Generalnego Planu Wschodniego na Zamojszczyźnie leżącej na terenie okupowanego przez III Rzeszę Generalnego Gubernatorstwa odbywała się pod kryptonimem niemieckim Aktion Zamość akcja wysiedleńcza i pacyfikacyjna ludności Zamojszczyzny. Akcja objęła łącznie 100–110 tys. wysiedlonych Polaków, w tym 30 tys. dzieci, w których miejsce władze III Rzeszy zamierzały osiedlić 60 tys. kolonistów niemieckich przesiedlonych z Besarabii, Ukrainy, Bośni, Serbii, Słowenii, ZSRR oraz terytorium okupowanej Polski.
Działania niemieckie na Zamojszczyźnie w latach 1942–1943 składały się z dwóch etapów. Pierwszy został przeprowadzony od 28 listopada 1942 do marca 1943 i objął 116 wiosek. Drugi etap (akcja Werwolf), w czasie którego miały miejsce masowe pacyfikacje obszarów wiejskich, odbywał się w okresie od czerwca do sierpnia 1943 i dotyczył 171 wiosek. Łącznie wysiedleniami zamierzano objąć całkowicie 696 osad jednak wskutek sprzeciwu polskiego ruchu oporu w powstaniu zamojskim zdołano wysiedlić 293 wioski. Podczas niemieckiej akcji kolonizacyjnej, polskie rodziny rozdzielano i wywożono do obozów, a wiele dzieci zostało uprowadzonych i zgermanizowanych.
28 listopada 2017 r.
81. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia było rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw.
29 listopada 2017 r.
Senator wziął udział w panelu ekspertów poświęconym wstępnym ustaleniom kontroli Najwyższej Izby Kontroli pt. „Realizacja programu bioasekuraji jako element zwalczania afrykańskiego pomoru świń”. Kontrola została podjęta z inicjatywy własnej NIK. Objęto nią 23 gminy w pięciu powiatach województwa podlaskiego (augustowskim, białostockim, hajnowskim, sejneńskim i sokólskim) w okresie od 28 kwietnia 2015 r. do 30 czerwca 2017 r.
Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność".
30 listopada 2017 r.
Senator Jerzy Chróścikowski, Zastępca Przewodniczącej NSZZ RI "Solidarność", uczestniczył w posiedzeniu Prezydium Copa Cogeca w Brukseli.
1 grudnia 2017 r.
Senator wziął udział w seminarium pt. „Nowa Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej” z udziałem Jerzego Plewy, Dyrektora Generalnego w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, który przedstawił Komunikat w sprawie modernizacji i uproszczenia wspólnej polityki rolnej UE.
2 grudnia 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystościach z okazji 26. rocznicy powstania Radia Maryja w Toruniu. W obchodach rocznicowych uczestniczyli przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, przedstawiciele władz regionu i miasta oraz biskupi. W programie uroczystości znalazły się modlitwa różańcowa, koronka do Miłosierdzia Bożego, koncert pieśni religijnych i patriotycznych oraz uroczysta eucharystia, której przewodniczył ordynariusz diecezji włocławskiej bp Wiesław Mering.
3 grudnia 2017 r.
Senator wziął udział Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Województwa Lubelskiego w Lublinie.
4 grudnia 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
5 grudnia 2017 r.
51. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
138. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
Senator wziął udział w uroczystej części posiedzenia Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników.
Następnie uczestniczył w Zgromadzeniu Narodowym w 150. rocznicę urodzin Marszałka Piłsudskiego. "Jesteśmy sługami Polski, a ona jest silna naszą siłą i naszymi sukcesami", podczas którego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wygłosił orędzie. W orędziu Andrzej Duda podsumował kluczowe znaczenie dla polskiej państwowości najważniejszych polityków, którzy w drugiej dekadzie XX wieku kształtowali i budowali odnowione państwo. Prezydent podziękował Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Ignacemu Daszyńskiemu, Wincentemu Witosowi i Wojciechowi Korfantemu. Prezydent odniósł się także do bieżącej polityki i wyzwań jakie stoją przed Polską. Ponownie podkreślił potrzebę uchwalenia nowej Konstytucji. Zgromadzenie Narodowe z udziałem najwyższych rangą urzędników państwowych rozpoczęło wielkie świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która wypada w przyszłym roku.
6 grudnia 2017 r.
51. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
7 grudnia 2017 r.
51. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
9 grudnia 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystościach rocznicowych Duszpasterstwa Rolników w L ubawie. Obchody zostały zorganizowane przez Duszpasterstwo Rolników Diecezji Toruńskiej pod honorowym patronatem NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. W wzięli udział m.in. parlamentarzyści, duchowni i przedstawiciele NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” na czele z Teresą Hałas przewodniczącą NSZZ RI „Solidarność”.
35 lat temu, 2 grudnia 1982 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała Ogólnopolskie Duszpasterstwo Rolników, a w diecezjach ustanowiła referentów diecezjalnych i dekanalnych. Pierwszym Krajowym duszpasterzem rolników został bp Jan Gurda. Celem duszpasterstwa rolników Polsce jest pogłębianie życia religijnego rolników, odrodzenie moralne wsi, podkreślenie godności i wartości pracy rolnika raz zaangażowanie rolników w życie Kościoła i państwa.
10 grudnia 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystych obchodach 75. rocznicy wysiedlenia Sitańca oraz poświęcenie sztandaru Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Sitańcu.
11 grudnia 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
Senator spotkał się z rolnikami powiatu zamojskiego.
12 grudnia 2017 r.
52. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
82. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia była informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
139. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
140. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
13 grudnia 2017 r.
52. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
Senator uczestniczył w dorocznym przyjęciu Radców Rolnych Ambasad w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
14 grudnia 2017 r.
52. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
15 grudnia 2017 r.
52. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
Senator uczestniczył w spotkaniu opłatkowym parlamentarzystów w Sejmie. Wzięli w nim udział: marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, członkowie Prezydiów obu Izb, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, parlamentarzyści oraz kierownictwo i pracownicy Kancelarii Sejmu i Senatu. Uczestnicy uroczystości złożyli sobie życzenia, dzieląc się opłatkiem przy śpiewie kolęd.
W spotkaniu przedświątecznym z Księdzem Biskupem Marianem Rojkiem, Biskupem Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej uczestniczyła asystentka Judyta Wojtas.
18 grudnia 2017 r.
Senator uczestniczył w Brukseli w konferencji UE w sprawie perspektyw rolnych, która jest okazją do dyskusji na temat przyszłości rolnictwa w Europie i stojących przed nim wyzwań. Trzecią edycję dorocznej konferencji otworzył Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Phil Hogan. Dyskusja w pierwszym dniu skupiła się na modernizacji i uproszczeniu Wspólnej Polityki Rolnej. Uczestnikami konferencji były instytucje UE, rządy i organizacje międzynarodowe, podmioty zaangażowane w łańcuch dostaw żywności, eksperci rynkowi, pracownicy akademiccy, ośrodki analityczne i społeczeństwo obywatelskie.
19 grudnia 2017 r.
53. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
83. posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tematem posiedzenia było rozpatrzenie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.
141. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
142. posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
20 grudnia 2017 r.
53. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
Senator wziął udział w spotkaniu opłatkowym w Senacie. Wzięli w nim udział: kardynał Kazimierz Nycz, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie Senatu Adam Bielan, Bogdan Borusewicz, Maria Koc i Michał Seweryński, senatorowie, Szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski oraz pracownicy Kancelarii Senatu.
21 grudnia 2017 r.
53. posiedzenie Senatu RP IX kadencji.
22 grudnia 2017 r.
Senator wykonywał obowiązki w Biurze Senatorskim w Zamościu.
28 grudnia 2017 r.
Senator uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych śp. Henryka Ciocha, senatora VIII kadencji Senatu RP. Śp. prof. Henryk Cioch został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
29 grudnia 2017 r.
Senator uczestniczył w Białowoli w uroczystościach patriotycznych w 75. rocznicę mordu mieszkańców wsi Białowola. W 1942 roku Niemcy rozstrzelali 52 bezbronne osoby, w tym 22 kobiety i 12 dzieci, ich ciała spoczywają w mogile w Białowoli na terenie szkoły. Uroczystość rozpoczęła się w kaplicy w Białowoli, Mszę Świętą w intencji pomordowanych oraz w intencji Ojczyzny odprawił ks. proboszcz Tomasz Winogrodzki. Przy mogile pomordowanych uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty, zapalono znicze i odmówiono modlitwę za zmarłych. Następnie odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły podstawowej w Białowoli oraz Zespołu „Białowolanki”. Po zakończeniu części artystycznej, ostatni świadek tragicznych wydarzeń, Pan Wiesław Kuźma, który miał wtedy niespełna 10 lat, opowiedział zgromadzonym gościom o tamtych wydarzeniach i swoich przeżyciach. Podsumowaniem uroczystości było wspólne dzielenie się opłatkiem, a przy tej okazji też rozmowy, wymiana poglądów, dyskusje o minionym czasie i nadziejach związanych z Nowym Rokiem.