Spotkanie przedstawicieli Izb Rolniczych
www.dir.ppr.pl 2006-05-17
W dniach 17-18 maja 2006 roku w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, Oddział Poświętne, po raz kolejny spotkali się przedstawiciele samorządu rolniczego. Na spotkanie z Krajową Radą Izb Rolniczych przybyli Jan Krzysztof Ardanowski podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa oraz Jerzy Chróścikowski przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Senatu RP.
W trakcie dyskusji omawiano m. in., możliwości udziału izb rolniczych w projektach realizowanych w ramach działania „Szkolenia” Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006” wdrażanych przez Fundację Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA). Pracownicy FAPA zaprezentowali ogłoszenie o konkursach na realizację projektów szkoleniowych dla rolników w ramach priorytetu „Wspieranie zmian i dostosowań w sektorze rolno-żywnościowym” finansowanych z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej – Sekcja Orientacji oraz budżetu państwa.
Stan realizacji projektu ponadnarodowego portalu usługowego eFarmer był kolejnym zagadnieniem poruszonym na spotkaniu delegacji izb rolniczych w Płońsku. Celem portalu jest wspieranie rolników i eFarmerów poprzez ulepszanie zasad Wspólnej Polityki Rolnej oraz pomoc w składaniu wniosków we własnych agencjach płatniczych.
Wiceminister J. K. Ardanowski podkreślił konieczność zwiększenia roli samorządu rolniczego w kształtowaniu polityki rolnej państwa. Aby to nastąpiło niezbędna jest nowelizacja ustawy o izbach rolniczych i związkach zawodowych. Francuski model współpracy pomiędzy samorządem a związkami da szansę mocniejszego oddziaływania na decydentów rządowych, stąd konieczność podjęcia efektywnych działań w tym kierunku. Podkreślił również, że w czasach silnych przemian, globalizacji i liberalizacji mieszkańcy wsi muszą podejmować inicjatywy związane z różnicowaniem działalności, pobudzaniem aktywności lokalnych społeczności. Planowane zmiany w polityce UE zakładają bowiem wzrost środków nie na produkcję rolniczą, ale na rozwój obszarów wiejskich, czyli tworzenie nowych miejsc pracy na wsi, zapewnienie godziwych warunków jej mieszkańcom. 18 maja delegacje izb rolniczych uczestniczyły w spotkaniu z Wicepremierem , Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Andrzejem Lepperem. Wizyta w siedzibie resortu była możliwością do przedstawienia stanowisk na temat bieżącej sytuacji w polskim rolnictwie. Poruszono kwestie paliwa rolniczego, sytuacji na rynku owoców miękkich, cukrownictwa, reformy rynku mleka. Wicepremier wyraził nadzieję na efektywną współpracę z samorządem rolniczym, w czym ma pomóc nowelizacja ustawy o izbach rolniczych. Tego samego dnia przedstawiciele Dolnośląskiej Izby Rolniczej Leszek Grala – Prezes Izby i Marian Fałat – delegat do KRIR wzięli udział w programowej konferencji prasowej szefa resortu rolnictwa, na której został przedstawiony „Raport otwarcia”. Według premiera obecny stan rolnictwa jest efektem źle wynegocjowanych warunków akcesyjnych w Kopenhadze. Andrzej Lepper omówił szczegółowo stan realizacji dopłat bezpośrednich, rent strukturalnych, sytuację na rynku mleka, rynku owoców miękkich. Szef resortu podkreślił, że jego priorytetem jest współpraca ze związkami zawodowymi i organizacjami rolniczymi. Tyle ciepłych słów o izbach rolniczych i związkach zawodowych dawno nie padło z ust ministra.